Podczas III Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych dr Adrianna Lewandowska, Partner Zarządzający Lewandowska i Partnerzy, opowiadała o planowaniu i wdrażaniu procesu sukcesji na przykładzie Modelu Gwiazdy Sukcesyjnej. Model pokazuje, jak wygląda proces zmiany międzypokoleniowej z punktu widzenia właściciela, sukcesora, członków rodziny założycielskiej oraz co w tym czasie dzieje się w firmie.

Pierwszy krok w procesie robią właściciele – inicjują zmianę, która będzie przenikała sferę rodziny oraz sferę przedsiębiorstwa. Właściciel zadaje sobie pierwsze pytania o sukcesję:

Czy CHCE budować firmę wielopokoleniową?

Czy jest GOTOWY na zmiany?

Czy ma swoje PASJE (inne) niż firma?

Niezależne od tego, jakie podejmuje decyzje, będą one rozwijać go w myśleniu… innym niż dotychczas! Do tego prowokuje proces sukcesji – żeby senior robił coś, czego jeszcze nie robił! By szukał alternatyw życiowych, pasji i energii, dzięki którym będzie rozwijał twoją osobowość w sferze innej niż firmowa!

Właściciel idzie w górę, ale pod prąd!

sukcesja_gwiazda_01_BW_A

Zaraz po właścicielu w podróż sukcesyjną wyruszają jego dzieci!

Sukcesor czy sukcesorka wchodzą w biznes jako małe dzieci. Wychowują się słuchając rozmów o firmie, poznają pracowników, pomagają tacie i mamie w prostych czynnościach, no i słyszą „To wszystko będzie kiedyś Twoje!”. Z czasem coraz bardziej identyfikują się z firmą rodziców, ale też zastanawiają się, czy to na pewno przyszłość dla nich?

Sukcesor musi zadać sobie kilka pytań:

Czy ma lub może mieć kompetencje do zarządzania firmą?

Czy znając swoich rodziców – wierzy, że mogą wycofać się z prowadzenia firmy?

Czy po prostu… CHCE zaangażować się w prowadzenie firmy?

W procesie zmiany międzypokoleniowej sukcesorzy rozwijają swoje umiejętności i podejmują coraz trudniejsze wyzwania.

Rozpoczynają swoją podróż – w drodze na szczyt!

sukcesja_gwiazda_01_BW_CDo sukcesji przygotowują się również pracownicy.

Pracownicy firmy rodzinnej również zaangażowani są w proces sukcesji. Od ich przygotowania do tej zmiany bardzo wiele zależy. Pracownicy pomagają w sukcesji zdefiniować wartości, którymi żyje przedsiębiorstwo, biorą współodpowiedzialność za wypracowanie nowej strategii rozwoju, wizji i dają kredyt zaufania wchodzącym do firmy nowym szefom.

Wszystko po to, by firma się rozwijała – idą w górę!

sukcesja_gwiazda_01_BW_B

Zamknięciem całej układanki jest rodzina.

Rodzinę czeka wiele trudnych rozmów, spotkań, regulacji.

Jak zadbać o zgodę, harmonię?

Jak zagwarantować wyważenie interesów?

Jak łączyć rodzinę, dzieląc udziały?

Rodzina ma mnóstwo spraw do omówienia, przedyskutowania, zadecydowania!

Jej wartości, relacje , miłość i życzliwość musi po prostu pozostać… na takim samym poziomie!

sukcesja_gwiazda_01_BW_D

Każdy ma do zrobienia kilka kroków: właściciele, sukcesorki, sukcesorzy, kluczowi pracownicy, rodzina. Istotą całego procesu jest to, że w jego centralnym miejscu są wartości: wartości rodziny, wartości biznesu. To z nich płynie siła nie tylko dla rodziny, by przejść ten proces w godności, wzajemnym szacunku, miłości i życzliwości. Siła z wartości płynie również dla biznesu, dla jego długowieczności. To, co było marzeniem założyciela, co wpłynęło na kulturę firmy, jej sposób funkcjonowania na rynku, jej propozycję rynkową, unikatowość, ma szansę być niesione przez kolejne pokolenia jako jej cenny zasób. W tym procesie  każdy odgrywa jakąś rolę.

sukcesja_gwiazda_01_BW

 


Kategorie:Slajder

Czy wiesz, że?

  • Prawie 90% ankietowanych z pokolenia sukcesorów uważa, że musi pracować ciężej aniżeli inni pracownicy firmy, aby udowodnić swoją wartość zarówno wśród współpracowników jak i klientów, a 59% uważa, że największym wyzwaniem jest zdobycie szacunku wśród współpracowników, pokazuje raport PwC oraz Instytutu Biznesu Rodzinnego. Liczna grupa reprezentantów pokolenia sukcesorów, aby zbudować swoją wiarygodność, pracowało najpierw w innych firmach.

Aktualności

Partnerzy